Co się dzieje w Syrii – 11.11.2018.

Propaganda, że Rosja była ugodowa, lub ma polityczny układ z Izraelem, aby pozwolić na atak, ma podzielić syryjską i irańską opinię publiczną na temat znaczenia rosyjskiej misji w tym regionie – pisze Joaquin Flores.

Stany Zjednoczone pokornie proszą Rosję o pozwolenie na atak Izraela na Syrię

Waszyngton został zredukowany do deklaracji nadziei, że Rosja pozwoli Izraelowi zaatakować Syrię po dostarczeniu systemów przeciwlotniczych S-300, pod pretekstem zwalczania przewagi sił irańskich w Syrii – jak powiedział niedawno ambasador USA w Syrii – James Jeffrey.

„Rosja zezwoliła, w porozumieniu z Izraelczykami, na izraelskie uderzenia przeciwko irańskim celom wewnątrz Syrii. Mamy oczywiście nadzieję, że to konstruktywne podejście będzie kontynuowane”,powiedział w środę James Jeffrey, specjalny przedstawiciel Waszyngtonu w Syrii w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami.

FRN zauważa, że przesłanie Jeffreya zawiera złożoną wiadomość propagandową – do tej pory Rosja nie „zezwoliła” Izraelowi na atakowanie celów irańskich w Syrii. Rosja raczej odmówiła użycia własnego sprzętu przeciwlotniczego i ograniczyła jego użycie do obrony swoich bezpośrednich instalacji, baz i agentów w Syrii. Treść tego przesłania ma jednak wprowadzić odbiorców w błąd, kreując przekonanie, że Rosja utrzymała politykę, która w istocie nie istnieje.

To kolejne zagranie izraelskiej propagandy, podobne do wypuszczonej kilka lat temu podczas szczytowej wojny w Syrii plotki, że Izrael wolał Assada od Państwa Islamskiego, ponieważ Assad jest świecki, a wahabicki islamizm jest egzystencjalnym zagrożeniem dla Izraela. Dla względnie niedoinformowanych lub przypadkowych odbiorców ma to sens. Jednak później okazało się, że Izrael działał ręka w rękę zarówno ze skrzydłem FSA Al-Kaidy, jak iz ISIS, by obalić rząd Syrii.

Uderzenie propagandy było jednak skierowane do samych terrorystów – pomogło to, aby Daesh zracjonalizował inwazję wahabitów-najemników w Syrii pod pretekstem, że Syria jest sojusznikiem Izraela. W rzeczywistości Syria i Izrael znajdowały się w stanie wojny od wielu dziesięcioleci, a Izrael w tym czasie okupował część Syrii – obszar Wzgórz Golan. Wzgórza Golan są uznawane na całym świecie za terytorium syryjskie okupowane przez Izrael.

Podobnie propaganda, że Rosja była ugodowa, lub ma polityczny układ z Izraelem, aby pozwolić na atak, ma podzielić syryjską i irańską opinię publiczną na temat znaczenia rosyjskiej misji w tym regionie.

W rzeczywistości, w październiku, Rosja dostarczyła swoje systemy obrony przeciwlotniczej Syrii po incydencie z samolotem Ił-20, który prawdopodobnie został zestrzelony przez francuską fregatę, ale Rosja i Syria zgodziły się obwiniać go o syryjską obronę przeciwrakietową S-200 z powodu izraelskich manewrów bojowych. Pożądanym rezultatem był pretekst do bezpośredniego uzbrojenia Syrii w bardziej zaawansowany system S-300, którego obawiają się Stany Zjednoczone. Rezultat ten został osiągnięty bez tworzenia międzynarodowego sporu z Francją, który przyniósłby tylko korzystne rezultaty koalicji atlantycko-wahabicko-syjonistycznej, co miało podkopać pozycję Rosji, Iranu oraz całą kampanię Syrii.

Wrześniowy incydent dodatkowo nadwerężył relacje między Rosją a Izraelem. Według niektórych wiarygodnych doniesień FRN, Moskwa wielokrotnie odrzucała prośby premiera Izraela Benjamina Netanjahu o spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Naszym natychmiastowym wysiłkiem jest próba uspokojenia tej sytuacji, a następnie przejście do realizacji długoterminowego rozwiązania”– powiedział poseł USA w związku z kryzysem pomiędzy Moskwą i Tel Awiwem.

Dyplomata powiedział, że Waszyngton pracuje nad tym, by wszyscy irańscy doradcy wojskowi opuścili Syrię. „Rosjanie, którzy byli tam wcześniej, w rzeczywistości nie wycofają się, ale mamy cztery inne zewnętrzne siły zbrojne – Izraelczyków, Turków, Irańczyków i Amerykanów – wszystkie działające obecnie w Syrii. To niebezpieczna sytuacja”– powiedział Jeffrey.

Iran jest kolejnym ważnym sprzymierzeńcem prezydenta Syrii Baszara Assada, ale Izrael uważa Teheran za swojego głównego wroga i ogłosił gotowość do walki z irańskimi siłami wojskowymi na terytorium Syrii. „Izrael ma egzystencjalny interes w blokowaniu Iranu przed wdrażaniem systemów rażenia dalekiego zasięgu … w Syrii, które mają być użyte przeciwko Izraelowi. Rozumiemy ten interes i wspieramy Izrael”– powiedział Jeffrey.

Według Jeffrey’a, USA dążą do promowania politycznego rozwiązania konfliktu i zapewnienia, że wszystkie zagraniczne siły opuszczą terytorium Syrii, z wyjątkiem Rosji. Teheran, w międzyczasie, zadeklarował, że pozostanie w kraju arabskim tak długo, jak chce tego prezydent Assad.  Podobnie jak Rosja, Iran jest w Syrii na oficjalną prośbę Damaszku.

Anglofoniczna lewica liberalna jest ogólnie zdezorientowana co do wojny syryjskiej oraz roli Rosji i Iranu w tym konflikcie. Oceniając postępowość lub ich brak w tych rządach na podstawie postmodernistycznych koncepcji płci i tożsamości seksualnej, w połączeniu z nieco obłudnymi, jeśli nie niemożliwymi standardami stosunków władzy przyjętymi przez anarchistyczne szkoły teorii politycznej, które nie mają zastosowania do imperialnych centrów w ich własnych krajach, wytwarza to dziwną dwuznaczność.

Zgodnie z tym poglądem, który ostatecznie wspiera cele imperializmu Stanów Zjednoczonych, Rosja i działania Iranu w Syrii nie są lepsze od działalności Izraela, Arabii Saudyjskiej, Turcji czy USA. Wszystkie są „silniejszymi krajami”  zaangażowanymi w sprawy „słabszego kraju”.

To stanowisko ignoruje fakt, że Rosja i Iran zostały zaproszone przez syryjski rząd, są tam legalnie; rząd syryjski nie jest u władzy w wyniku kolorowej rewolucji lub zamachu stanu wspieranego przez jakąkolwiek zagraniczną potęgę jakiegokolwiek rodzaju. Dlatego jest to kwestia suwerenności i zachowania stabilności i pokoju, zgodnie z definicją konwencji genewskiej i Karty Narodów Zjednoczonych, przeciw imperializmowi ISIS i sojuszu popierającego Free Syrian Army, a nie chodzi tam o„wszystkie złe państwa zamieszane w Syrii”.

Napisał:  Joaquin Flores

Przetłumaczył:  Metro 

Wersja angielska:     https://www.fort-russ.com/2018/11/hat-in-hand-u-s-sadly-asks-russia-to-please-allow-israel-to-attack-syria/

.

Joaquin Flores jest redaktorem naczelnym Fort Russ News (FRN), a także dyrektorem think-tanku z siedzibą w Belgradzie, Centre for Syncretic Studies. Wykształcony w California State University w Los Angeles w dziedzinie stosunków międzynarodowych, wcześniej pełnił funkcję Głównego Negocjatora i Organizatora Wewnętrznego w kilku oddziałach dla związku zawodowego SEIU w Kalifornii. Flores ma dwadzieścia lat doświadczenia w organizowaniu społeczności, pracy i antywojennej organizacji. Flores regularnie pojawiał się w prasie irańskiej „PressTV” i rosyjskiej „RT”, aby dzielić się swoimi opiniami ekspertów i analizować bieżące sprawy geopolityczne. Jako lider myśli wypowiadał się publicznie na arenie międzynarodowej na licznych forach, publikowanych w ponad 10 językach, jego interpretacje ideologii, unikalne podejścia do estetyki wpłynęły na zainteresowane tematyką osoby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s