10.04.2024. – Zełenski uwikłany w wojnę,…

…, z której nie ma ucieczki

Ale jest jeszcze smutniejsza wiadomość: media amerykańskie przepowiadają ponurą przyszłość Ukrainy na polu bitwy. Analiza ‚Washington Post’ pokazuje, że możliwości ukraińskiego prezydenta w kształtowaniu dalszego rozwoju działań wojskowych – nie wspominając o tym, jak wygrać wojnę – wahają się od prawie żadnych do żadnych. Odbicie militarne zajętych przez Rosję terenów we wschodniej i południowej Ukrainie staje się coraz mniej prawdopodobne.

Zełenski odrzuca negocjacje z Putinem

Pomoc ze Stanów Zjednoczonych, największego militarnego zwolennika Ukrainy, jest od wielu miesięcy blokowana przez republikanów w Kongresie. Wynegocjowanie pokoju wydaje się niemożliwe, przynajmniej na razie, po tym jak ukraiński prezydent zakazał prawnie rozmów pokojowych z Rosją. Zełenski znalazł się zatem w ślepym zaułku. Państwa NATO w dalszym ciągu niechętnie udzielają wsparcia.

Rosja zamierza kwestionować ukraińską konstytucję?

Rok 2024 miał być rokiem elekcji nowego prezydenta, ale konstytucja Ukrainy zabrania wyborów w czasie stanu wojennego; niektórzy urzędnicy obawiają się, że Rosja będzie próbowała przedstawić Zełenskiego jako nielegalnego przywódcę, jeśli będzie on sprawował urząd dłużej niż pięć lat, to jest tyle, ile przewiduje ukraińskie prawo.

I nawet jeśli pomoc USA zostanie wkrótce zatwierdzona, opóźnienie jest wyraźnym sygnałem, że przyszła pomoc nie jest gwarantowana, zwłaszcza w świetle tegorocznych wyborów prezydenckich w USA.

Nawet Ukraińcy uważają, że sytuacja się pogorszy

„Od sześciu miesięcy nie mamy amunicji. A przynajmniej jest jej stanowczo za mało” – stwierdził wyższy rangą urzędnik ukraiński. – „No cóż, będzie jeszcze gorzej. I co teraz uczynimy? Jakie są inne opcje? – Oczywiście, jeśli partnerzy, którzy obiecali dostarczyć nam amunicję, tego nie zrobią, sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej. Ale wizerunek USA w świecie również się pogorszy”.

Ukraińcy pogodzili się z faktem, że będzie to długa wojna. Niektórzy walczą od 2014 roku, kiedy konflikt we wschodniej Ukrainie zaostrzył się. Zełenski podpisał niedawno ustawę obniżającą minimalny wiek służby wojskowej na Ukrainie do 25 lat, ale oświadczył też, że nie dojdzie do mobilizacji około 500 tysięcy dodatkowych żołnierzy to jest tylu, ile zaproponował były naczelny wodza Ukrainy Walery Załużny.

Opracował: Zygmunt Białas

Dodaj komentarz